Když kněžna Libuše kdysi dávno stála na kopci a večer při opékání špekáčků sdělovala okolí své vize o městě, jehož sláva bude hvězd se dotýkat, měla o Praze asi dost jasnou představu.
Co ale dělat, když je tu člověk poprvé, nebo se tu prostě jen příliš nevyzná? Kam se vrtnout?
Určitě je povinností podívat se na Staroměstské náměstí, na ty opěvované pajduláky na orloji. Stejně tak musíte navštívit Václavák, kde se zvonilo klíčema a podívat se až nahoru k Národnímu muzeu a k soše sv. Václava. Taky nezapomeňte na dominantu města Pražský hrad a pokochejte se výhledem na střechy a věže z největšího hradního komplexu na světě. Nebo si hrad prohlédněte z Karlova mostu, kde navíc v den letního slunovratu při západu slunce uvidíte, jak ohnivý kotouč přesně prostoupí lucernou velké chrámové věže katedrály sv. Víta, pokračuje přes lucernu menší gotické věže a zapadne v místech, kde jsou uloženy ostatky sv. Víta. Méně známá, zato mystičtější zajímavost.
No a pokud vás nebaví vyhýbat se selfie tyčím turistů, vydejte se na legendami opředený Vyšehrad nebo na kopec Vítkov. Anebo to vemte procházkou přes Staré město s jeho tajemnými úzkými uličkami, v nichž se podle všech indicií inspiroval Foglar pro svá Stínadla, kolem Staronové synagogy, kde je prý ukrytý bájný Golem, přejděte po jednom z mostů přes Vltavu vedoucí na Malou stranu, projděte se magickou Kampou, ukažte prsty „peace“ u Lennonovy zdi a skončete v další spleti malostranských uliček.
Nebudeme dlouho chodit kolem horké kaše a přejdeme hned k tomu nejdůležitějšímu. Kde si smočit sosáček? Mezi nejvyhlášenější pivnice, kam se při zájezdu do Prahy určitě uchylovali již vaši dědečkové, patří U Jelínků, U Zlatého tygra nebo U Fleků.
Pokud zatoužíte po studentském prostředí, kde můžete debatovat o učivu, navštivte Café Kampus, Café-Pub Atmosphere nebo klub Mrtvá ryba. Anebo se vydejte do baru jako je Blue Light bar či jeden z podniků ze sítě Popocafepetl. Při potřebě protancovaných střevíčků navštivte Zlatý strom nebo Klub Lávka a pro milovníky oldies pak poslouží Retro nebo Futurum.
Při chuti potrápit uši na koncertě jděte do Meetfactory, Roxy, Jazz Dock nebo alternativnějších a undergroundovějších klubů jako je Vagon, Klubovna nebo Modrá Vopice. A aby bylo za co popít a zapařit, mrkni na brigády Praha :-)
Pro únik z města nejlépe poslouží Prokopské údolí, Hostivařská přehrada nebo opravdu divoká Divoká Šárka. Klasikou pak je Petřín s hemžícími se mladými páry, Stromovka, kde se zvesela griluje a Letenské sady. Zde se u Metronomu, kde dřív stála monstrózní socha Stalina, můžete kochat východem slunce, jako to tady každý den praktikují početné skupinky lidí. A jen tak mimochodem, na ploše hned pod tímto tzv. Kyvadlem, je v létě otevřen vcelku unikátní venkovní bar s prozíravým názvem Stalin.
A určitě se nezapomeňte duševně obohacovat, ať už navštívíte různé výstavy v Národní galerii nebo v DOX, vzděláte se v některém z muzeí, kromě Národního třeba v Náprstkově nebo Hrdličkově, anebo půjdete za kulturou do divadla. Vybírat můžete od Národního divadla přes Žižkovské divadlo Járy Cimrmana až po La Fabriku.
Kam jít shánět materiály a kde si v poklidu zabořit nos do knihy? Nejdostupnější je Městská knihovna s řadou poboček po celé Praze. Poslouží také Národní technická knihovna v Dejvicích či Národní knihovna v Klementinu, považovaná za jednu z nejkrásnějších na světě, a kde seženete snad opravdu vše.
V Praze se také každou chvíli konají zájmové přednášky a veletrhy o možnostech pracovních pozic, různé semináře a workshopy, jak začít podnikat, jak umět prodat svůj produkt, jak uspět u pracovního pohovoru, jak se stát copywriterem nebo početné lekce věnované sebevzdělávání a sebezdokonalování, například, ehm, jak se vypořádat s prokrastinací.
Praha se poměrně rychle stává velice činným a předním městem ve využívání veřejného prostoru, což je v poslední době hodně diskutované téma. Na ulicích najdete veřejně přístupná piana, stolky na hraní šachů nebo poeziomat (roura v zemi, která přednáší básně na přání). Dokonce celé oblasti se stávají místy, kde se dá „veřejně zašít“. Patří k nim určitě tzv. Náplavka, plocha hned vedle Vltavy, kde se dá posedět i poslechnout koncert nebo ulice Krymská ve Vršovicích. Po vzniku kultovního Café V lese zde začalo růst podobných podniků víc než příslovečných hub po dešti a ulice se stala svým vlastním, uzavřeným světem.
Rovněž celé čtvrti se vyznačují svým typickým duchem a bezpečně poznáte, když přejdete z jedné do druhé. Například taková Letná se svou sousedskou atmosférou a uměleckým duchem anebo Žižkov, kde se každý rok v březnu pořádá proslulá Žižkovská noc, jsou kapitolou samy o sobě.
Praha je v tomto ohledu vcelku jedinečná. Setkávání a kulturní život neprobíhá jen v přesně ohraničených bodech na mapě, ale vše je propojeno se vším. Žije se venku i uvnitř. Nežijete ve městě, ale žijete s ním.
Vyjmenované zajímavosti jsou jen malou částí toho velkého živého tvora zvaného Praha. Je to město nesmírně kulturně
a osobitě rozmanité, stačí jen jít a dívat se.
Dotkne se kromě hvězd i vás?
Tomáš Hladký
Líbí se Vám článek? Sdílejte se svými přáteli