Buďte na pozoru! Co nikdy nezasílat v odpovědi na pracovní nabídky?

obrazek
article

Naši milí mladí i starší uchazeči o práci / brigádu, ale v podstatě uchazeči jakéhokoliv věku, máme pro vás nyní článek, který má sloužit jako varování. Mnozí z vás totiž ohrožují svoji bezpečnost, identitu, ale i úspory tím, že zasílají inzerentům kopie vašich dokladů, kartiček pojišťovny, čísla bankovních účtů, hesla, ale i nevhodné fotografie. Hledání práce může být vzrušující, ale je nutné si uvědomit, že existují určité informace, které byste s cizími adresáty NEMĚLI NIKDY SDÍLET.


Zde najdete několik klíčových bodů

   1. Kopie občanského průkazu nebo cestovního pasu
K nejčastějším případům patří odeslání kopie cestovních dokladů nebo občanského průkazu. Poskytujete tím informace, které mohou být zneužité k různým podvodům, ke krádeži identity nebo jiným nekalým účelům.
Například: mladá studentka Eva poslala inzerentovi hned v první odpovědi na nabídku práce kopii OP. Inzerent – podvodník si pak díky informacím z OP zažádal o půjčku na jméno uchazečky Evy.
    2. Rodné číslo
Jde o velmi citlivý údaj, který nesdílejte s nikým nedůvěryhodným nebo cizím.
Například: Petr, který hledal práci, poslal své rodné číslo spolu se životopisem, tak jak to inzerent vyžadoval. Později zjistil, že jeho rodné číslo bylo použito k otevření bankovního účtu bez jeho vědomí.
    3. Bankovní údaje
Nikdy neposílejte své bankovní údaje, jako je číslo účtu nebo přístupové údaje, předtím, než máte jistotu, že se jedná o legitimního zaměstnavatele. Tyto informace mohou být zneužity k odcizení peněz z vašeho účtu.
Například:  Lucie, která hledala práci na částečný úvazek, poslala své bankovní údaje na inzerát. O několik dní později zjistila, že z jejího účtu zmizely peníze.
    4. Osobní fotografie a videa
Buďte opatrní při sdílení osobních fotografií a videí. Zaslané materiály mohou být zneužity k vydírání, nebo se pak nemůžete divit, když se uvidíte třeba na erotických stránkách nebo sociálních sítích. 
Například: Ivana, která hledala práci jako modelka, poslala své fotografie na inzerát. Později zjistila, že její fotografie byly použity bez jejího souhlasu na vytvoření falešného profilu na Facebooku. 
    5. Hesla a přístupové údaje
Nikdy nesdílejte svá hesla nebo přístupové údaje k osobním účtům. Zaměstnavatelé by nikdy neměli požadovat takové informace. 
Například: Tonda, který hledal práci v IT, sdílel své přístupové údaje k pracovnímu e-mailu s potenciálním zaměstnavatelem. Později zjistil, že jeho účet byl zneužit k rozesílání spamu.

Mějte tyto informace na paměti a klidně dělejte osvětu těm, kteří o tom ještě neví. Aby to neskončilo slzavým údolím, vybrakovaným účtem, ponížením apod. Zkrátka chraňte své soukromí a všechny citlivé údaje o sobě. To po vás žádný zaměstnavatel chtít nemůže, a pokud chce, rychle od něj pryč!

Mezi bezpečné údaje patří jen životopis se slušnou fotkou, motivační dopis s hezkým úvodem a závěrem. Nic víc, nic míň.
Přejeme vám mnoho obezřetnosti, ale i štěstí při hledání pracovních nabídek :-).

© Eliška, Fajn-brigady 27.12.2024 přečteno 68x
Provozovatel portálu
Fajn skupina pracovních portálů s.r.o.
Janová 216
755 01 Janová
© Copyright 2022
Fajn-brigady.cz - denně aktuální
nabídka brigád z celé ČR i zahraničí