Studentka Andrea se rozhodla, že se svými kamarády vyrazí na léto pracovat do USA. Jaké jsou její zkušenosti s prací v zábavním parku? Dozvíte se v rozhovoru.
Ahoj. Jak se říká, ve správném čase jsem potkala ty správné lidi a bylo to. Dohodli jsme se, že nechceme celé léto strávit v Čechách, tak jsme se začali dívat po nějaké práci v zahraničí. No a kde jinde by mohlo být lepší léto, než v Americe?
Jeli jsme přes agenturu. Mám pocit, že úplně na vlastní pěst to do Ameriky ani nejde. A i kdyby to šlo, je tam hodně papírování a nejrůznější formality, které nejsou jednoduché. Přes agenturu je to prostě jednodušší.
Ano, musela. Bylo to celkem asi 40 tisíc korun. Jednalo se o poplatek agentuře, což bylo asi 15 tisíc, dále v tom byly víza plus nějaké servisní poplatky za 3 tisíce, 20 tisíc byla letenka a přibližně 2 tisíc stálo pojištění.
JJ, agentura organizovala tzv. job fair v Praze. Toho se zúčastnili i zaměstnavatelé přímo z USA, takže tam se to rozhodlo.
Pracovala jsem v zábavním parku a moje pozice se tak nějak střídaly podle potřeby. Jednou jsem uklízela, potom obsluhovala jednotlivé atrakce, mluvila do mikrofonu při nějaké akci, navigovala návštěvníky, starala se o ztracené děti atd.
Bydleli jsme na klasické ubytovně přímo v areálu zábavního parku. Nájem nám strhávali z platu podle toho, kolik jsme vydělali. Nějaký systém v tom asi nebyl, nikdy jsme přesně nevěděli, kolik nám zrovna strhnou. Ale rozdíly byly minimální.
Žertuješ? :D
No pokud jsme chtěli cestovat a něco poznat, tak určitě ne. :D A ono když už se člověk takhle za tu velkou louži vydá, tak chce taky něco vidět.
No, někdy jsme dělali i 99 hodin za týden, ale to byl opravdu extrém. Dobře si hlídali, aby to nebylo víc, protože to by nám museli dávat velké příplatky. Ale občas jsme šli třeba nakupovat, někam na skleničku do baru, na pláž u jezera, na nějaké atrakce, na výlety. Vždycky se něco našlo.
Asi to, že americké filmy nejsou vůbec realistické. Všechno bylo úplně jinak. :D
Místní jsou velmi přátelští a opravdu velmi nacionalističtí. Všichni milují Ameriku. Příkladem je třeba zpívání hymny při otvírání parku a oslava Ameriky před zavřením parku.
Lidé jsou tam opravdu velmi milí. Je sice pravda, že místní kolegové se k nám nějak moc neměli. Asi jsou zvyklí, že každý rok přijde jiná parta lidí.
Místní jídlo se mi nelíbilo teda vůbec. :D Zlaté české a slovenské jídlo. :D Jediné, co mi chutnalo, byly jejich sladkosti. A taky se mi hrozně moc líbilo cestování. Když jsme jezdili na různé výlety. Jeli jsme i na Bahamy. To byl opravdu životní zážitek.
Byla to skvělá zkušenost, je potřeba něco takového během života zažít. Člověk si pak mnohem víc váží toho, co má doma. I když občas na naši domovinu nadáváme, tak není proč ve výsledku. Od tohoto pobytu pořád říkám, že ta úžasná Amerika je tu!
Nejsem si jistá, jestli zrovna práci v zábavním parku. Spíš někam, kde je člověk míň svázaný prostředím. Např. další rok byly kamarádky pracovat v LA ve Fridays a byly maximálně spokojené.
Na zábavním parku mi trochu vadilo, že šlo všechno hodně špatně domluvit. Když areál měl 4 tisíce zaměstnanců, bylo těžké si domluvit třeba volno přes dalších 10 lidí a i tak nám ho potom nedali. Tohle na tom bylo blbé. Jinak systém byl klasický. 6 dnů práce, 1 den volno, někdy bez volna a potom zase další týden víc, kdy jsme mohli vyjet někam na výlet.
Jasně! Proto mě teď v zimním semestru čeká studijní pobytu v Soulu v Jižní Koreji.
Těch bylo! J Např. když jsem si podle Pobřežní hlídky a podobných filmů myslela, že opalovat se nahoře bez je v Americe v pohodě. Až když nade mnou letěl vrtulník a asi 10 minut na mě šerif křičel, ať se obleču, tak mi došlo, že to tak asi nefunguje. :D Ale zeptal se, jestli jsem z Evropy a vysvětlil mi, jak to v Americe vlastně chodí. Od té doby vím, že nahoře bez se v USA opalují jenom celebrity na soukromých plážích. ;-)
Nechtěli byste také zkusit štěstí a vyrazit za prací do zahraničí?
Autor: Huňová
Líbí se Vám článek? Sdílejte se svými přáteli